İlk olarak 1997 yapımı Batman & Robin filminde tanıştığımız, çizgi roman evreninde ise ilk görünüşü Batman #161 (1966) olan Poison Ivy, çizgi romanların ilk feminist yüzlerinden.

18.jpg

Gotham şehrinin botanikçisi Poison Ivy’nin asıl adı Pamela Lillian Isley’dir ama Gotham dizisinde Ivy Pepper adıyla izlemekteyiz. Ivy eko-teröristidir. Bitkiler ve botanik üzerine takıntısı vardır.

Reklamlar

KÖKEN HİKAYESİ

Bir gün lise öğretmeni Marc LeGrande, Pamela’yla eski bitkileri içeren bir Mısır eserini çalacağı bilgisini paylaşır ve onu bu konuda kendisine yardım etmesi için ikna eder.

Sonra her ne olduysa Marc, Pamela’ya bu planından bahsettiğine pişman olur ve ona güvenmez. Onu ortadan kaldırmaya karar verir ve kendi silahıyla yani ölümcül bitkilerle zehirlemeye çalışır. Pamela bu cinayet girişiminden eskisinden daha güçlü ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanarak uyanır. Poison Ivy (Zehirli Sarmaşık) adını da bu hikayeden sonra alır.

45.jpg

Karakter görünümü hepimizin hafızasına kazınmış olan uzun kızıl saçları, beyaz teni ve yeşil sarmaşık yapraklarıyla süslü tek parça kıyafetli halidir.

ÖZELLİKLERİ

  • Genellikle nesli tükenmekte olan türler ve doğal çevreyi korumayı amaçlayan faaliyetleri için bitkilerden ve kendi kan dolaşımından toksinler kullanmaktadır.
  • Kanındaki toksinler sayesinde dokunuşu bile ölümcül olabilir ama cazibesi ön plana çıkarıldığı için genellikle bu toksinleri dudaklarından salgılanır ve bir öpücükle uygulanır.
  • Vücudunun salgıladığı Feromon ile etrafındaki insanların zihnini kontrol edebilir.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s