”Merhaba, Freeze. Ben Batman!”

Yıllarca yerden yere vuruldu, alay edildi, kötü notlar verildi. Oyunculardan ve yapımcılarından defalarca özür geldi, yetmedi! Yıllar sonra da olsa, yönetmen Joel Schumacher özür diledi. Peki neydi bu filmle ilgili bu kadar yanlış olan?

Batman-and-Robin-1997

Öncelikle, bildiğiniz üzere film Michael Keaton’lı Batman serisinin son halkası. Belki de kadronun değiştirilmesi felaketin ilk habercis. Michael Keaton iyi bir Batman oldu ancak George Clooney gibi başarılı bir aktörün Batman rolü hiç beğenilmedi. Kendisi bile kötü olduğunu kabul etti. George Clooney Batman’iyle ilk dikkat çeken unsur şu; kesinlikle Batman’e benzememek. Filmde daha çok tayt giymiş bir avukat izledik. Batman’in o kadar dar kıyafet giymesi yetmezmiş gibi kamera sekansları bile düşük not vermek için yeterli. Batman’in göğsüne, poposuna sürekli yakın çekim göstermeleri… Gerçekten bunu yazarken bile gülüyorum. Izlemeyenler inanmayabilir ancak biz izleyenler o acıyı yaşadık.

Batman_&_Robin_-_George_Clooney

Filmin senaryosunun kötü olması da en büyük unsur. Star Wars özentisi bir başlangıç, “Superman bu yüzden yalnız çalışıyor” diye saçma bir replik, Ninja Kaplumbağalar göndermesi (yanlış okumadınız) kötü senaryonun üzerine yağ bal oldu adeta. Senaryonun bu kadar kötü olmasının nedeni çok zorlama bir çalışma olması olabilir. Sadece seriyi tamamlamak için zorla bir araya getirilmiş bir ekip vardı. Tüm bunları göz önünde bulundurunca kötü senaryo bağıra bağıra geldi.

Filmde ki mantık hatalarını saymaya başlarsak; yazı uzar da uzar. Ben filmi ılk izlediğimde çocuktum ve o zaman filmi beğenmiştim. Çünkü hikaye çok çocukça ve açıkçası mantık hatalarını o yaşta görmüyorsunuz. Ama filmi yıllar sonra tekrar izlediğimde çok gülünç hatalar yakaladım. “Çocukken ne izledim ben böyle?” diye sormuştum kendime. Bu yazıyı yazmadan önce filmi tekrar izlediğimi ve acılar içinde kıvrandığımı da belirteyim.

 

batman-et-robin-1997-03-g.jpg

Filmde George Clooney’in berbat bir Batman olmasını yönetmen yetersiz bulmuş ve yanına berbat bir Robin eklemiş. Filmde izlediğimiz ılk Robin; Dick Grayson. Izleyiciye ‘umarım son Robin olur’ diye dua ettiren Robin. Mide bulandıran esprileri, zevzekliği, saçma sapan Batman’in hayatını kurtarma sahneleri Robin’in filmde ne kadar gereksiz olduğunu gözümüze soktu. Replikleri film süresini uzatmaya yaradı sadece. Durun daha bitmedi; bir de Batgirl var. Bizim ikilimizin arkalarına takılmaktan başka bir işlevini görmediğimiz Batgirl. Alicia Silverstone’un güzelliği bile Batgirl karakterini kurtaramamış.

batmanrobin-660x344

Arnold Schwarzenegger sinema tarihinin en kötü villain’ı olarak tarihe geçti. Filmde Mr. Freeze değil de donmuş Terminator izledik sanki. Replikleri ve hareketleriyle hep Terminator’ü hatırlattı bize. Uma Thurman kötü oynamış diyemem ama o da senaryonun azizliğine uğrayanlardan. Filmin vasat olmasının nedeni eski olması veya dönemin yetersizlikleri değil. Aynı zamanda çekilen onlarca iz bırakan yapımlar bulunuyor.

BaneJS

Batman’inden tutun yan karakterlere kadar birçok kötü oyunculuk vardı. Kadro yıldızlarla dolu olabilir ama bu oyuncuların isimleri filmi kurtaramaz. Vasat ana kötüler kötü Bat Family’yle yarışacak durumda. Senaryo ve mantık hataları film izlemeyi işkence haline getiriyor. Bu seri işte bu sebeplerle yerin dibine sokuldu. George Clooney her zaman en kötü Batman olarak anıldı. Senaryo iyi olsaydı olur muydu? Bunun için senaryonun tümünü değiştirmek gerek. Ayrıca Robin ve Batgirl’ü de çıkarmak gerek. Film neresinden tutsak elimizde kalır gibi. Beni rahatsız etmeyen tek şey Uma Thurman oldu. Onun da mantık hatalarıyla dolu sahneleri vardı ama kimin yok ki?

18899564.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Kısacası, film kadrosuyla, senaryosuyla çok büyük hatalara sahipti. Bu da Batman & Robin’i kötü bir film yaptı. Zaten kötüye giden Batman serisinin bana sorarsanız bir önceki Batman Forever da çok iyi bir film değildi ve serinin sonunu getirdi. Böylece kötü filmler tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Benim bu filme puanım IMDb puanı ile yakın oldu: ‘3/10’ Sizin görüşlerinizi de merak ediyoruz, bizimle paylaşın. Ayrıca irdelememizi istediğiniz başka eski/yeni yapımlar varsa bize yazın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s