Hikayemiz Lois Lane’in oğlu ile yaptığı konuşma ile başlıyor. Daha sonra kapı çalıyor ve iki sürpriz konuk geliyor; Bruce Wayne ve Diana Prince. Lois, Clark’ın haberi olmadan onları akşam yemeğine davet eder. Lois ikiliyi karşıladığı sırada Jon günlük kıyafetlerinin altında giyili olan Wonder Woman ve Batman kostümünü fark eder ve annesini korumak için ikiliye saldırır. Bu sırada Superman olmayı bırakan en azından şimdilik bırakan Clark, kostümü ile hasret giderdikten sonra eve döner ve olanları görür. Jon babasından özür dilerken Clark, Diana ve Bruce’a ‘burada ne işiniz var’ diyerek çıkışır. Lois’de onları akşam yemeğine davet ettiğini söyler. Akşam yemeği yenir, Lois ve Diana daha önce Clark ile Diana’nın eskiden birlikte olması hakkında konuşur, Bruce ve Clark durumu değerlendirir ve evin garajından bir ses gelir.

Trinity (2016-) 001-011.jpg

Smallville

Garajdan gelen sese giden Bruce, Diana ve Clark’ın karşısına Poison Ivy çıkar ve üçlüyü sıkışıp kalacağı bir hayal dünyasına gönderir. Bu hayal dünyası Clark’ın küçüklüğü ile başlar. Garaja dönen Clark, babası Jonathan Kent’i yanında Batman ve Wonder Woman olan Superman’in kucağında görür. Ve küçük Clark büyük Clark’a saldırır ve Cem Yılmaz’ın da dediği gibi ‘uçarak uzaklaşır’.  Jonathan Kent ile başbaşa kalan Trinity onunla konuşma fırsatı bulur. Jonathan Kent, Superman’in sembolünden olayı kavramaya başlar. Daha Trinity, Jonathan Kent ile küçük Clark’ı aramaya başlar. Bu sırada Jonathan ile Superman konuşma fırsatı bulur. Superman’in en son ne zaman bu kadar duygusal yazıldığını hatırlamıyorum. Injustice sanırım. Orada da fazla duygusal olması bu olanları sağladı zaten. Neyse hikayeye dönelim. Küçük Clark’ı arayan dörtlü dağın başındaki bir nehre gelir ve nehir de kriptonit’e maruz kalan Superman nehre düşer. Superman tekrar yüzüye çıktığı sırada ise küçük Clark, mağaradan gelen sesi takip eder ve içeri girer. Batman ve Wonder Woman ardından girerek Clark’ı kurtarır. Günümüzde ise Jon garajda şekillenen bitkileri fark eder ve Poison Ivy onu etkisiz bırakır.

Trinity (2016-) 002-020.jpg

Gotham

Bu seride en keyif aldığım sayıya geçiyoruz. Hikaye Gotham’da devam ediyor. Anlatım belki de gerek dizi, film ve tartışmasız çizgi roman tarihinin en ses getiren ölümlerinden birisi ile başlıyor. Burada Batman’i ailesinin ölümünü izlerken ve onlara ulaşmaya çalışırken görüyoruz. Bu ciğer yakan sahneden sonra günümüze, Lois’in Jon’u bulmak için garaja girmeye çalışırken görüyoruz. Bu sahneden hemen sonra ailesini kaybetmiş Bruce’un psikiyatrist ile konuştuğunu görüyoruz. Bruce’un konuştuğu kişi ise Dr. Quinzel. Bu sahneden sonra Diana ve Clark, Bruce’u sakinleştirir ve Bruce olayı kavramaya başlar. Burasının Gotham olmadığını, bu işte bir terslik olduğunu söyler. Günümüze geldiğimizde ise Lois garaja araba ile dalar ve Poison Ivy’nin üstüne sürer!

Trinity (2016-) 003-004.jpg

Themyscira

Hikaye bu sefer üçlünün Themyscira’ya varması ve Amazonlar tarafından yakalanması ile başlıyor. Tam bu sırada o dünyanın Diana’sı araya girer ve saldırıyı engeller. Bu sırada günümüzde ise Lois, Poison Ivy’i ezer ve üçlüyü baygın halde bulur ve uyandırmaya çalışır. Bu sırada Ivy uyanır ve Lois’e yumruk atar. Üçlümüzün sıkıştığı dünya’da ise Kraliçe Hippolyta üçlünün sadakatini test eder. Trinity testi geçer ve Wonder Woman, Themyscira’da kalmaya hak kazanır ancak Batman ile Superman için durum aynı değildir. Karanlık Bölge’ye sürüleceklerdir. Wonder Woman ise buna itiraz eder ve ikiliye katılır. Tam bu sırada hayal dünyasının Diana’sı üçlüye katılır ve bu sırada Wonder Woman ile Superman hayal Dünyası’nda olduklarını tam olarak kabul etmeye başlar ve dörtlü yola koyulur. Yolda karşılarına devasa bir yılan çıkar ve dörtlüyü yutar. Yaratığın midesinde kılıcını bulan Diana, yaratığın karnını delerek dışarıya çıkar ve onları Mongul karşılar!

Trinity (2016-) 004-018.jpg

Mongul

Olanları birlikte gördük ama neden olduğunu ise bu sayıda öğreniyoruz. Hikaye Poison Ivy’nin ‘Poison Ivy: Yaşam ve Ölümün Döngüsü’ serisinde rüya dünyasında bir çocuk ile tanışmasını ve Mongul tarafından çocuğun elinden alınmasını anlatmasıyla başlıyor. Daha sonra günümüze dönüyoruz ve Poison Ivy, Lois’e bunları çocuğu olarak gördüğü kız çocuğunun Mongul tarafından kaçırıldığı için bunları yaptığını, bulundukları yerden bir şeyin güneşten fazla enerji çektiğini (Superman) ve bu yüzden iki dünya arasında bağlantı kuracağı yerin burası olduğunu için Clark’ın evini tercih ettiğini söylüyor. Rüya – gerçeklik dünyasında ise Trinity, Mongul’dan temiz bir dayak yiyor. Tam onları öldüreceği sırada ise kız çocuğu onlara ihtiyacı olduğunu hatırlatıyor ve Mongul vazgeçiyor. Bu boşluğu fırsat bilen Trinity, Mongul’u etkisiz bırakıyor ve rüyalarını kontrol edemeyeceğini ona söylüyorlar. Mongul ise bunları kendisinin yapmadığını, kendi dünyasında olduğunu, bu evreni ise Black Mercy’nin yarattığını söylüyor. Bu dünyada ise Superman’i binden fazla öldürdüğünü söylüyor. Daha sonrasında ise o evrende bunun sonucu olarak o kız çocuğunun doğduğunu (White Mercy), ona bildiklerini öğrettiğini söylüyor. Sonrasında ise Poison Ivy’nin dünyalarına geldiğini ve Poison Ivy ile dost olarak onu kullandığını ve gerçek dünyaya gönderdiğini de ekliyor. Trinity bu cevaplardan sonra bunları yapanın Poison Ivy olduğunu öğreniyor. Gümüzde ise Ivy, Lois’e kocan ve arkadaşları sayesinde White Mercy’i bu dünyaya getirmeye çalıştığını söylüyor ve Clark’ın vücudunu ele geçiren Mongul ‘Anne buradayım!’ diyerek uyanıyor.

Trinity (2016-) 005-012.jpg

Dünyaya Clark olarak dönen Mongul, Ivy’ye saldırır. Bu sırada Wonder Woman ile Batman White Mercy’i onları gerçek evrene döndürmesi için ikna etmeye çalışır. White Mercy ise uzun konuşmasından sonra ikna olur. Bu sırada Jon, Clark kılığındaki Mongul’a saldırır. Mongul ise buna cevap vereceği sırada Bruce Wayne kılığındaki White Mercy, onları korur. Hikaye iyice çorbaya döner. Bu sırada diğer Dünya’da bayılan Batman ve Superman’i sırtlayan Wonder Woman çıkış yolunu ararken Steve Trevor’a denk gelir. Diana ise bunun gerçek olmadığını bilerek devam eder. Bu sırada White Mercy, Bruce Wayne’nin gizlice getirdiği kriptonit’i kullanarak Clark’ı yani Mongul’u etkisiz bırakır ve Clark kendine gelir. Wonder Woman da çıkış yolunu bulur ve gerçekliğe döner. Bu sırada White Mercy, Ivy ile vedalaşır, üzülmemesi için olanları hafızasından siler, oradan ayrılır ve 6 sayılık ilk hikaye tamamlanır.

Trinity (2016-) 006-013.jpg

Francis Manapul‘un tarzını seven birisi olarak hikayeyi çok canlı çizmesinin yanı sıra dolu bir hikaye kurgusuna oturtup, zaman zaman kafa karıştırsa da akıcı bir hikaye sunduğunu söyleyebilirim. Wonder Woman, Superman ve Batman aile ilişkilerinin yanı sıra birbirlerine olan düşüncelerinin iyi kurgulandığını düşünüyorum. Mongul ile Ivy de motivasyonlarıyla anlatıma katkı sağlıyor. Trinity Rebirth, devam eden sayıları ile kendisi okutturan çok keyifli bir macera. 

CADDE NOTU: 7.0 / 10

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s