DC’nin uzun zamandır beklenen hikayesi Dark Nights: Metal geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Aylardır kapak görüntüleri, konsept resimler ile heyecanımızı körükleyen serinin ilk sayısının incelemesi ile karşınızdayım. Gelin önce hikayeyi anlatalım sonra da değerlendirme kısmına geçelim.

HİKAYE

Birbirinden güzel varyant kapakların ardından günümüzden 50.000 yıl öncesinde başlıyor sayı. Arka anlatım bize bir hikayeyi anlatacağını söylüyor. Hikaye topraklarımızda yaşamış Taş Devri’nden beri gelen muhteşem 3 kabilenin hikayesini anlatıyor. Kurt, Ayı ve Kuş kabileleri keşif rüyalarıyla yaşarken karanlık 4. bir kabile tam tersi bir hayal kuruyor. Bu kabilenin korkunç yükselişiyle Metal Devri başlıyor!

11RCO020

Bu ufak girişten sonra günümüze birliğin yanına geliyoruz. Justice League, Mongul’un karşısında arenanın ortasında dikiliyor. Batman’den öğrendiğimiz kadarıyla Mongul General Zod ile kavgasından sonra gözetim altındaydı fakat bir şekilde kurtulan Mongul kendisine yeni bir Savaş Ay’ı kurmayı başarmış. Bizim ekibin ise da buradan tek çıkış yolu arena’daki savaşı kazanmak.

1cw009.jpg

Birliğin üstünde gördüğümüz zırhlar Mongul’un bu gösterisinde nasıl yer aldıklarını açıklıyor. Superman’in üstündeki birkaç bin kırmızı güneş tozu içerirken, Flash’ın botlarında titreşim baskılayıcı alet yer alıyor. Zırhlarındaki bu ufak hileler ile kahramanlarımız gerçek bir dövüşe zorlanmış oluyorlar. Rakipleri ise Mongul’un köle olarak tuttuğu Toyman’in icatları olan Fulcum Abominus adlı makinalar.

1cw011

Tezahüratlar eşliğinde Fulcum adlı makinalar arenaya giriyor ve savaş başlıyor. League teknolojilerini hacklemekten tutun stratejik bir çok hamle yapsalar da zırhlarının engellemesi ile hiçbir şekilde makinelere üstün gelemiyorlar. Derken Batman kendi makinesinin ağzını açıyor ve içerde kendi logosu olan bir düğme görüyor. Düğmeye basan Batman metal canavarın içinden çıkan ipler ile sarılıyor. Kendi canavarlarına da aynı şeyleri yapmalarını söyledikten sonra ekip Batman’i dinliyor ve iplerle sarılı şekilde canavarların onları yemesine izin veriyorlar.

1cw015.jpg

Batman “Fulcum Abominus”un Toyman’in onlara verdiği Mongul’a karşı kullanabilecekleri bir ipucu olduğunu söylüyor. “Tek bir savaşçı” diye açıklayabildiğimiz ifade ile Justice League üyeleri içlerinde oldukları makineleri birleştirip tek bir vücut haline getiriyorlar. Böylece halkın istediği ama Mongul’un istemediği savaş başlamış oluyor ve bu Savaş Ay’ından kurtuluyorlar.

‘LET’S GIVE THEM WAR!’

1cw017.jpg

Ekip dünya’ya geri dönerken Alfred’in acil çağrısı ile Gotham’a gidiyorlar. Gotham’a ayak bastıklarında karşılarında etrafında şimşeklerin çaktıkları bir dağ görüyorlar. Bir enerji fırtınasından sonra şehrin orasında bu dağın belirdiğini anlatıyor Alfred. Hal dağdan yayılan enerjinin kaynağını bulamazken dağın kapısındaki logo Cyborg’un hiçbir taramasında karşılık bulmuyor.

1cw021

İçeride daha büyük bir enerji hisseden ekip dağın merkezine giriyor. Burada herhangi bir ipucu ararlarken onları Lady Blackhawk durduruyor. Uzun bir süredir Batman ile karşılıklı birbirlerini araştırdıklarını öğrendiğimiz Lady Blackhawk maskesini çıkarıp kendini Kendra Saunders olarak tanıtıyor. Birliği henüz gelmemiş fakat yüzyıllar önce planlanmış büyük bir istilayı anlatmak üzere çağırıyor. Böylece biz de onlarla birlikte hikayeyi dinlemek üzere Güney Afrika’ya gidiyoruz.

1cw024.jpg

Dünya’da bazı yerlerin çekirdekten gelen enerjiyi açığa çıkaran yerler olduğunu söylüyor: Dinozor Adası, Themyscira, Skartaris, Nanda Parbat ve şuan bulundukları yer Blackhawk Adası. Carter Hall veya Hawkman adlı bir detektifin yıllardır tarihle alakalı birçok araştırma yaptığını anlatıyor. Yıllar öncesinde Kendra ve Carter’ın reenkarnasyon döngüsüne girmelerine sebep olan Nth metali maruz kalanda ölümsüzlük, uçma, mistik görüş gibi birçok özellik kazandırabiliyor. Aynı zamanda bir çeşit enerji yayan metalin farklı bir kozmotolojiden geldiğine inanan Carter metalin kötülükten geldiğine ve kötülüğe liderlik edeceğine dair işaretler buluyor. Bunlara rağmen ekipler kuruyor ve cevaplar bulmak üzere diğer tarafa ziyarete gidiyor.

1cw025

Kendra ekibe Madde ve Anti-Madde sayesinde oluşan evrenlerin haritasını gösteriyor. Fakat Nth metalinden gelen enerji bu haritadaki hiçbir evrende yer almıyor. Hiçlikten enerji yayılamayacağını söyleyen Flash’a Kendra “Enerji Karanlık bir evrenden geliyor.” cevabını veriyor.

Yakın bir zamana kadar her şeyin Madde ve Anti-Madde’den oluştuğuna inanılırken astronotlar yeni 3. bir madde buluyorlar. Bu madde karanlık bir enerji yaymasının yanında insanların görüp hissedemediği şeyler de yaratmaya başlamış. Bu anlattıklarına kanıt olarak Carter ve ekibinin bir geziye çıktıklarını fakat bulabildikleri tek şeyin kötülüğün, kabusların çığlıkları olduğunu söylüyor. Bağlantı kopmadan önce Red Tornado ”Büyük Ejder” diye adlandırdığı karanlıktan beslenen bir canavar hakkında uyarıda bulunuyor.

1cw027

Bıraktıkları ipucular sayesinde araştırma yapan Kendra Karanlık dediği bu madde ile ilgili tarihin farklı yerlerinde farklı isimlerde birçok tasvir buluyor. En modern ismin Barbatos olduğunu söyleyen Kendra bu karanlığın takipçilerinin 5 metal parçası ile bir kahramana zırh oluşturduklarını anlatan bir efsane olduğu belirtiyor. Karşılarındaki bu muhteşem kötüden bahseden diğer kaynaklarda Barbatos ile birlikte Wagon kelimesinin de defalarca yer aldığını ve Wagon kelimesininde Wayne’in kökeni olduğunu açıklıyor. Ve böylece Kendra ve adamlarının silahları Batman’e yönelirken Kendra Carter’ın yaptığı hatayı yapmayacağını söylüyor. Bu sırada kapalı haldeki android Red Tornada büyük bir haykırış ve hortum ile uyanıyor. “O’na kapıyı açtın” diye bağıran Tornado sayesinde fark ediyoruz ki Kendra birliği oraya Batman’i tuzağa düşürmek için getirmiş.

1cw029.jpg

Bir dinozor’un sırtında oradan kaçan Batman Alfred’e almak için geldiği şeyi aldığını söylüyor ve oradan uzaklaşıyor. Bu sırada başta bulunan arka anlatım tekrar başlıyor. Hikayenin nasıl başladığını anlattıktan sonra nasıl biteceğini de anlatmaya başlıyor. Bitiş karanlıktan gelen bir ateşin gerçeklikte delik açmasıyla başlayacak. Karanlık enerji dünyaya yayılırken çoktan yolda olan karanlık bir orduda da dünyaya gelecek. Ve karanlık boynuzlara sahip bir tanrı Wayne ailesinin bir evladı olacak.

1cw031.jpg

Batman, League kısa bir süre oyalarken aldığı işaretleri inceliyor. Eğer ağır metal çekirdeğe sahip gezegenlere bakarlarsa gözden kaçırdıkları işaretleri bulacaklarını tahmin ediyor.

Arka planda eğer Wayne ailesi Judas kabilesi ile hazır olup Barbatos adamları harekete geçerse insanlığın hiçbirinin kaçacak yeri olmaycağını anlatır. Anlatım “Birinci adım gerçekleşen krizler oldu. Eğer bunları okuyorsan 2. adım başlamış demektir. Bu günlüğü en çok güvendiğim sana bırakıyorum. Kuş kabilesinden Yarasa kabilesine dönüşen: Wayne’lere. Umarım bu saklanmış günlüğü hiçbir zaman bulamazsın. Umarım her şeyde yanılmış olurum ve kabilelerin ilk rüyası gerçek olur. Sevgiler kaşif, dedektif Carter Hall.” Diye biter. Batman bunları okuduktan sonra anlar ki her şey doğrudur.

1cw035.jpg

Batman’i kendisini Sonsuzluğun Rüyası diye tanıtan ruh doğrular ve kabusun daha yeni başladığını söyler.

1cw036.jpg

İNCELEME

Mongul’un Savaş Ay’ındaki olaylar, diyaloglar çok güzel gelişti. Birliğin tam bir takım gibi çalışmaları, Flash’ın ve Hal Jordan’ın esprisi ile birleşince okunması çok güzel sayfalar verdi elimize. Batman’in yine zekasını konuşturduğu kurtulma planı ise muhteşemdi. Bana Voltron bir Justice League göreceğini söyleseler fikir hoşuma gitmezdi ama kesinlike beni yanılttılar. Tek üzüldüğün kısım çok kısa geçti. Belki o şekilde savaşmalarını ve kurtulmalarını biraz daha görebilirdik.

1cw016.jpg

Gotham’a döndükten sonra gelişen olaylar fazlasıyla mekanik olsa da Kendra sayesinde biraz daha anlaşılır oldu. Kendra’yı Hawkgirl olarak benimsediğim için sonrasında yaptığını hiç aklıma getirmedim açıkcası. Gayet güvenmiş bir şekilde sayfalarda ilerken her şeyin Wagon yani Wayne bağlanmış olması ve Kendra’nın Batman’e saldırması beni şaşırttı.

1cw030.jpg

Burada belirtmem lazım ama bu Wayne ailesini karanlık evrenin askerleri olma durumu hoşuma gitmedi. Sanırım Batman’i ailesi ölen bir çocuğun kendini yetiştirip bir kara şövalye olmasıyla sevdiğim için. Bence Batman veya Bruce Wayne 50 bin yıl öncesine dayanan bir efsanenin, mitlerin karşılığı olmamalı. Bu tür mistik hikayeler farklı bir gezegenden gelen Superman ve Wonder Woman gibi karakterlere daha çok oturuyor. Batman bizim çok iyi dövüşen dedektifimiz olmalı bana kalırsa. DC’nin büyük Justice League eventlerini Batman üzerine bilerek kurduğunu düşünüyorum. Animasyon filmlerinde de yaptığı gibi Batman üzerine oynayarak ilgiyi artırıyor. Evet Tower of Babel gibi hikayeler ile karşımıza çok güzel şeyler çıktı fakat orası Batman’e de oturan bir hikayeydi. Belki ön yargılı davranıyorum, karşımıza çok güzel bir hikaye çıkar fakat ben şu an için hikayenin temeline ısınamadım.

CADDE NOTU: 8/10

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s