Sevgili arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 3 senedir, büyük bir aşkla çizgi roman ve türevleri hakkında içerik üreten insanlar olarak sizlere doğru, sade ve subjektif öğeleri belirli çerçeveler içerisinde tutan içerikleri sunmak için çabalıyoruz. Bu amaç doğrultusunda yetişkin bir insana yakışmayan bir şekilde fanatizm yapan, kişi veya kurumlara hakaret eden birçok kullanıcıyı belirli prensiplere bağlı kalarak kimi zaman geçici olarak, kimi zaman ise kalıcı olarak topluluğumuzdan uzaklaştırdık, uzaklaştıracağız.

Böyle bir aksiyon içerisine girmemizin en büyük gerekçesi, öncelikli olarak sitemiz veya diğer mecralar üzerinden ürettiğimiz içeriklerin çok fazla ilgi görmesinden ziyade, bunları tüketen veya biraz daha aktif olarak yorumları ile görüşlerini ifade eden kullanıcıların hakarete başvurarak, halihazırda ülkemizde ve dünyada hızla artan nefret kültürünü beslememelerini istememiz.

Bir eseri, yazarı, karakteri, yönetmeni veya asıl amacı ürün pazarlamak olan bir şirketi savunmak herkesin en doğal hakkı çünkü hayranlığın verdiği en belirgin reaksiyon, sahiplenme duygusu. Fakat dünya genelinde olduğu gibi bu sahiplenme duygusunun neden olduğu ve çeşitli sebepler ile bastırılamayan fanatizm, kişinin sahiplendiği şeye getirilen en ufak bir eleştiriye agresif bir cevap vermesine yol açıyor. Bu durum, haliyle kitleyi verimsiz bir ortama dönüştürüyor ve herkes kısır bir döngünün içerisinde kalıyor.

Bu durumda, bütün düzenini aktör/aktristlerin karizmatik pozlarını paylaşmak üzerine kuran, kitlesine bir şey katmayı amaç edinmeyen ve okuduğunu anlamadan içerik üretip, kitleyi yanlış yönlendiren sözde içerik üreticilerinin payı yok mu? Elbette var ama kimin içerik üretip üretmeyeceğine karar verecek bir kanaat önderi yok, ki olmamalı da. İnsanlar içeriklerini üretsin, kullanıcılar da bilinçli bir şekilde etkileşime girsin. Yeter ki bunu saygılı, olgun ve sakin bir biçimde yapabilelim.

Son olarak, burası Walt Disney değil. Elbette bahsettiğimiz etik değerler içerisinde kalarak argo kullanabilirsiniz. Bilinçli ve kaliteli bir topluluk dileğiyle, çizgi romanla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s