Çarşamba, çizgi roman okurları için güzel bir gün. Bunun nedeni, yayıncıların çizgi romanları dijital ve basılı ortamlarda çarşamba günleri yayınlaması. Marvel, DC, Image ve Dark Horse başta olmak üzere, onlarca fasikül yayınlanırken biz okuyucular ülkemizin ekonomik durumunun da etkisiyle hangi fasikülü tercih edeceğimizi bilemiyoruz. Haliyle para ve vakit harcadığımız eserlerden tatmin olmak istiyoruz. Tek bir fasikülün bile bir çizgi roman okuruna yeterli motivasyonu sağlayabileceğine inanıyoruz çünkü biz de tek bir fasikül, cilt veya grafik roman ile bağ kurarak çizgi roman okuru haline geldik.

En İyi Başlangıç: ‘Excalibur’

Excalibur, okuyucusunu X-Men evreninde büyülü bir yolculuğa çıkarmaya davet ediyor. Marvel Comics’te son yıllarda Captain America ve Doctor Strange serilerini kısa süreliğine de olsa yazan ve okuyucularda daha büyük bir proje için beklenti yaratan Tini Howard, yanına X-Men Blue’dan tanıyabileceğiniz yetenekli sanatçı Marcus To‘yu alarak usta yazar Jonathan Hickman’ın ‘Dawn of X’ adı altında ilmek ilmek şekillendirdiği ve ana akım çizgi roman medyumunun, en çok beklenti yaratan X-Men projesini bir adım daha genişleterek bizi yeni Captain Britain’imiz Batsy Braddock (Psylocke) ve ikonik X-Men kötüsü Apocalypse’in liderliğinde Marvel evreninin Camerot’unda yolculuğa çıkarıyor. İlk sayısıyla oldukça vaatkar olduğunu söylemek zorundayım. Sıkı okurların favorisi Rogue & Gambit ve Jubilee de hikayenin içine girmemizi kolaylaştırıyor ve seriye renk katıyor.

Jonathan Hickman’ın X-Men evrenini takip ediyor, alternatif karakterler ve hikaye odaklı bir seriye yönelmek istiyorsanız, Excalibur’ı tavsiye ederim. Serinin James Tynion’ın yazdığı Justice League Dark etkisi yaratıp yaratamayacağını zaman gösterecek.

Sandman Universe: Hellblazer

Neil Gaiman’ın Sandman Evreni, dönüşünün ikinci yılını yeni John Constantine serisi ile kutluyor. Rebirth serisi ile üzen, eleştirilerde yerden yere vurulan -hayatımda okuduğum en zayıf serilerden bir tanesi- ve sırtını Constantine hariç her yere yaslayan Rebirth serisinden ağzımızda kalan çirkin tadı, henüz ilk sayısından atmamızı sağlayarak Sandman okuyucularını kendisine çekmeyi başarıyor bu ilk sayı. Hellblazer’dan bekleyeceğiniz her şeyi bu seride bulacağımız konusunda oldukça ümitliyim. 27 Kasım’da başlayacak seri öncesi yayınlanan tek atışlık eseri Si Spurrier yazıyor, Marcio Takara çiziyor.

En İyi Tek Atışlık Sayı: ‘Batman Annual #4’

Tom King‘in Batman’ini tanımıyor veya onun karaktere yaklaştığı psikolojik çerçeveyi sevmiyor olabilirsiniz. Ancak şunu inkar edemezsiniz; konu tek okumalık bir Batman hikayesi olduğunda, Tom King günümüzdeki en özel yazarlardan bir tanesi. Çok tartışılan, seveni kadar sevmeyeni olan Batman’ine yeni bir başyapıt kazandırıyor yazar. Çizer Lee Weeks’in sayıdan ayrılmış olmasına karşın Mike Norton ve Jorge Fornes sayı boyunca King’e kusursuza yakın şekilde eşlik ediyorlar. Alfred’in günlüğünden Batman’e ve özlerine bambaşka bir bakışla yaklaşan bu saygı duruşu niteliğinde sayıyı mutlaka okumalısınız.

En İyi Sayı: ‘Silver Surfer: Black #4’

Donny Cates, Marvel’ın belki de son yıllarda en çok öne çıkan yazarı. Yıl boyunca Venom ile ana akımın en çok konuşulan isimlerinden oldu ve Guardians of the Galaxy başta olmak üzere yazdığı pek çok seriyle Marvel Comics’in kozmik evreninin tepesinde bulunan isimdi. Silver Surfer: Black‘in çıkış yapan final sayısı sonrası rahatlıkla söyleyebilirim ki, seri Cates’in ilk başyapıtı. Fakat serinin büyük yıldızı Cates değil, çizer Tradd Moore. Moore’un mükemmel Silver Age estetiğindeki sanatı, Jack Kirby’e bir saygı duruşu. Aynı zamanda eser, diyalogları bile okumadan takip etmeye çalıştığınızda sizi peşinden sürüklüyor ve zengin bir kozmik yolculuğa çıkarıyor. Doom Patrol: Weigh of the Worlds ile birlikte senenin en güçlü mini serisi kendisinden mutlaka söz ettirecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s