Birçoğunuz ekonomik durumları öne sürerek çizgi romanları korsan yoluyla tüketmiş veya hala tüketiyor, hatta çizgi romanların para vermeye değer ‘şeyler’ olmadığını dile getirip, bir çizgi romana veya onun vizyonu ile şekillenen bir uyarlamaya saatler harcama tutarsızlığına düşüyor olabilirsiniz. Fakat öne sürülen herhangi bir bahane, milyon dolarlık stüdyolar ve inanılmaz bütçeler ile çalışmayan, tıpkı bizler gibi ay sonunu getirme derdinde olan bağımsız sanatçılara yapılan kötülüğü aklamaz.

Muhtemelen DC Comics ve Marvel gibi ‘dev’ şirketlerin bu korsan tüketim ağından çok etkilenmediğini düşünüyorsunuz. Ki muhtemelen haklısınız da. Fakat derdini anlatma kaygısı güden bir eser, korsan olarak çok rağbet görse bile ‘tatmin edici’ satış rakamlarına ulaşmadığı zaman, onu üreten iki veya daha fazla kişiden oluşan yaratıcı ekibin kariyerlerinin, aile ekonomilerinin sarsılmasına ve çeşitli kaygıların doğmasına neden oluyor. Eserin çöpe atılması da cabası. Bir de bunu çok daha kısıtlı şartlar altında çalışan küçük stüdyoların ve sanatçıların yaşadığını düşünün. Ne kadar haksızca değil mi? Ürettiğin eser, bir korsan sitede yüzbinlerce okunma alıyor ama senin cebine giren para bu rakamın çeyreği bile değil.

”Benim cebimde beş kuruş yokken, Crowded bir korsan sitede 95 bin okunma alıyor. Zaten para yetersizliğinden dolayı kitabı kısaltmak zorunda kaldık. Bu gerçekten beni sinir ediyor. İnsanlar büyük bir şirketten çaldıklarını düşünüyor ama aslında bağımsız bir çizgi romanı bir ekipten çalıyorlar. Keşke bakmasaydım. Korsan olacağını tahmin ediyordum ama sadece birkaç bin olacağını düşünmüştüm.”

Ted Brandt

”Yaratıcı bazlı çizgi romanlar üretmenin yarattığı finansal zorluklar ve bağımsız eserlerin korsanlaştırılması, sadece yaratıcı ekibe zarar veriyor ve bedavaya okuyup sevdiğiniz çizgi romanların, yapılmaya devam edilemediği için kısaltılmasına veya iptal edilmesine neden oluyor.”

Jen Bartel

”Champions #4 bugün dükkanlara geldi. Birkaç saat sonra, korsan çizgi roman siteleri sayıyı yükleyecek ve binlerce kişi indirecek. Bu sitelerden bir tanesi, hikayenin nereye gideceğine dair teoriler içeren yorumlar bile almış durumda. Eğer bu karakterleri/serileri seviyorsanız, lütfen bunun için ödeme yapmayı düşünün. Aksi takdirde, bu eserlerin potansiyelini ortaya çıkaracak kadar uzun var olmayacağız. Bu basit bir gerçek. Henüz iptal edilme aşamasında değiliz fakat sektör genelinde aylık satışlar şu anda iyi durumda değil. Bu bir sorun.”

Jim Zub

Yukarıda bu durumdan şikayetçi olan sadece birkaç sanatçının isyanını aktarmaya çalıştım ama birçok bağımsız stüdyo ve yüzlerce sanatçı, bu duyarsızlığa maruz kalıyor. Geçmişte bu sebeple kalem bırakmak zorunda kalan sanatçılar mevcut.

Peki, bu durumu düzeltmek ve bu eserleri üreten sanatçılara destek olmak için ne yapabilirsiniz?

  • Abonelik sistemiyle çalışan, sanal olarak toplu veya cilt formatında satış yapan Comixology, Marvel Unlimited ve Comics+ gibi uygulamalar mevcut ve emin olun oyun, dizi ve film tüketimi için harcadığınız bütçeye kıyasla çok daha hesaplı
  • Dilimize çevrilen çizgi romanları satın alın, daha hesaplı olması için indirim dönemlerini takip edin
  • Tüketeceğiniz eserleri özenle seçin, bağımsızlar önceliğiniz olsun
  • Çizgi roman sanatçılarına sosyal medya üzerinden destek olmayı ihmal etmeyin
  • Ve mutlaka görselini, repliğini kullandığınız eserlerin sahiplerini kaynak olarak gösterin. Eğer sanata ve sanatçıya destek olmak istiyorsanız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s