32. yılını kutlayan Will Eisner Çizgi Roman Endüstrisi Ödülleri’nde adaylar açıklandı.

Temmuz ayında Covid-19 salgını nedeniyle online olarak gerçekleşecek San Diego Comic-Con sırasında düzenlenecek törende, toplam 31 kategorinin 24’ünde aday gösterilen IDW Yayıncılık (13) ile Image Comics (11) en fazla adaylık elde eden iki yayınevi oldu.

‘Tales from Behind the Window’ çizgi romanı ile Edanur Kuntman ve Cem Ulgen de ‘En İyi Dijital Çizgi Roman’ dalında adaylar arasında yer aldı.

En İyi Kısa Hikaye

  • Hot Comb  (Yazar/Çizer: Ebony Flowers, Drawn & Quarterly)
  • How to Draw a Horse (Yazar/Çizer: Emma Hunsinger, The New Yorker)
  • The Menopause (Yazar/Çizer: Mira Jacob, The Believer)
  • Who Gets Called an ‘Unfit’ Mother? (Yazar/Çizer: Miriam Libicki, The Nib,)
  • You’re Not Going to Believe What I’m About to Tell You (Yazar/Çizer: Matthew Inman, The Oatmeal)

En İyi Tek Sayı/Cİlt

  • Coin-Op No. 8: Infatuation (Yazar/Çizer: Peter & Maria Hoey, Coin-Op Books)
  • The Freak (Yazar/Çizer: Matt Lesniewski, AdHouse)
  • Minotäar (Yazar/Çizer: Lissa Treiman, Shortbox)
  • Our Favorite Thing Is My Favorite Thing Is Monsters (Yazar/Çizer: Emil Ferris, Fantagraphics)
  • Sobek (Yazar/Çizer: James Stokoe, Shortbox)

En İyi Devam Eden Seri

  • Bitter Root (Yazar: David Walker, Çizer: Chuck Brown & Sanford Greene, Image)
  • Criminal (Yazar: Ed Brubaker, Çizer: Sean Phillips, Image)
  • Crowded (Yazar: Christopher Sebela, Çizer: Ro Stein & Ted Brandt, Image)
  • Daredevil (Yazar: Chip Zdarsky, Çizer: Marco Checchetto, Marvel)
  • The Dreaming (Yazar: Simon Spurrier, Çizer: Bilquis Evely, DC Comics)
  • Immortal Hulk (Yazar: Al Ewing, Çizer: Joe Bennett & Ruy José, Marvel)
Ghost Tree – Bobby Curnow & Simon Gane

En İyi Limitli Seri

  • Ascender (Yazar: Jeff Lemire, Çizer: Dustin Nguyen, Image)
  • Ghost Tree (Yazar: Bobby Curnow, Çizer: Simon Gane, IDW)
  • Little Bird (Yazar: Darcy Van Poelgeest, Çizer: Ian Bertram, Image)
  • Naomi (Yazar: Brian Michael Bendis, Çizer: David Walker & Jamal Campbell, DC Comics)
  • Sentient (Yazar: Jeff Lemire, Çizer: Gabriel Walta, TKO)

En İyi Yeni Seri

  • Doctor Doom (Yazar: Christopher Cantwell, Çizer: Salvador Larocca, Marvel)
  • Invisible Kingdom (Yazar: G. Willow Wilson, Çizer: Christian Ward, Berger Books/Dark Horse)
  • Once & Future (Yazar: Kieron Gillen, Çizer: Dan Mora, BOOM!)
  • Something Is Killing the Children (Yazar: James Tynion IV, Çizer: Werther Dell’Edera, BOOM!)
  • Undiscovered Country (Yazar: Scott Snyder, Charles Soule, Çizer: Giuseppe Camuncoli & Daniele Orlandini, Image)

Küçük Okuyucular İçin En İyi Seri (8 Yaş)

  • Comics: Easy as ABC (Yazar/Çizer: Ivan Brunetti, TOON)
  • Kitten Construction Company: A Bridge Too Fur (Yazar/Çizer: John Patrick Green, First Second/Macmillan)
  • The Pigeon HAS to Go to School! (Yazar/Çizer: Mo Willems, Hyperion Books)
  • A Trip to the Top of the Volcano with Mouse (Yazar/Çizer: Frank Viva, TOON)
  • ¡Vamos! Let’s Go to the Market (Yazar/Çizer: Raúl the Third, Versify/Houghton Mifflin Harcourt)
  • Who Wet My Pants? (Yazar: Bob Shea, Çizer: Zachariah Ohora, Little, Brown)

Çocuk Okuyucular İçin En İyi Seri (9 – 12 Yaş)

  • Akissi: More Tales of Mischief (Yazar: Marguerite Abouet, Çizer: Mathieu Sapin, Flying Eye/Nobrow)
  • Dog Man: For Whom the Ball Rolls (Yazar/Çizer: Dav Pilkey, Scholastic Graphix)
  • Guts (Yazar/Çizer: Raina Telgemeier, Scholastic Graphix)
  • New Kid (Yazar/Çizer: Jerry Craft, Quill Tree/HarperCollins)
  • This Was Our Pact (Yazar/Çizer: Ryan Andrews, First Second/Macmillan)
  • The Wolf in Underpants (Yazar: Wilfrid Lupano, Çizer: Mayana Itoïz & Paul Cauuet, Graphic Universe/Lerner Publishing Group)

Genç Okuyucular İçin En İyi Seri (13 – 17 Yaş)

  • Harley Quinn: Breaking Glass (Yazar: Mariko Tamaki, Çizer: Steve Pugh, DC Comics)
  • Hot Comb (Yazar/Çizer: Ebony Flowers, Drawn & Quarterly)
  • Kiss Number 8 (Yazar: Colleen Venable, Çizer: Ellen T. Crenshaw, First Second/Macmillan)
  • Laura Dean Keeps Breaking Up with Me (Yazar: Mariko Tamaki, Çizer: Rosemary Valero-O’Connell, First Second/Macmillan)
  • Penny Nichols (Yazar: MK Reed & Greg Means, Çizer: Matt Wiegle, Top Shelf)
Laura Dean Keeps Breaking Up with Me – Mariko Tamaki & Rosemary Valero-O’Connell

En İyi Mizah Eseri

  • Anatomy of Authors (Yazar/Çizer: Dave Kellett, Sheldon Comics)
  • Death Wins a Goldfish (Yazar/Çizer: Brian Rea, Chronicle Books)
  • Minotäar (Yazar/Çizer: Lissa Treiman, Shortbox)
  • Sobek (Yazar/Çizer: James Stokoe, Shortbox)
  • The Way of the Househusband Cilt 1 (Yazar/Çizer: Kousuke Oono, Çeviri: Sheldon Drzka, VIZ Media)
  • Wondermark: Friends You Can Ride On (Yazar/Çizer: David Malki, Wondermark)

En İyi Antoloji

  • ABC of Typography (Yazar/Çizer: David Rault, SelfMade Hero)
  • Baltic Comics Anthology š! #34-37 (Kurgu: David Schilter & Sanita Muižniece, Kuš!)
  • Drawing Power: Women’s Stories of Sexual Violence, Harassment, and Survival, (Kurgu: Diane Noomin, Abrams)
  • Kramer’s Ergot #10 (Yazar/Çizer: Sammy Harkham, Fantagraphics)
  • The Nib #2–4 (Yazar/Çizer: Matt Bors, Nib)

En İyi Gerçekliğe Dayalı Eser

  • Good Talk: A Memoir in Conversations (Yazar/Çizer: Mira Jacob, One World/Random House)
  • Grass (Yazar/Çizer: Keum Suk Gendry-Kim, Çeviri: Janet Hong, Drawn & Quarterly)
  • Kid Gloves: Nine Months of Careful Chaos (Yazar/Çizer: Lucy Knisley, First Second/Macmillan)
  • Moonbound: Apollo 11 and the Dream of Spaceflight (Yazar/Çizer: Jonathan Fetter-Vorm, Hill & Wang)
  • My Solo Exchange Diary Cilt 2 (Yazar/Çizer: Nagata Kabi, Çeviri: Jocelyne Allen, Seven Seas)
  • They Called Us Enemy (Yazar: George Takei, Justin Eisinger & Steven Scott, Çizer: Harmony Becker, Top Shelf)

En İyi Yeni Grafik Roman

  • Are You Listening? (Yazar/Çizer: Tillie Walden, First Second/Macmillan)
  • Bezimena (Yazar/Çizer: Nina Bunjevac, Fantagraphics)
  • BTTM FDRS (Yazar: Ezra Claytan Daniels, Çizer: Ben Passmore, Fantagraphics)
  • Life on the Moon (Yazar/Çizer: Robert Grossman, Yoe Books/IDW)
  • New World (Yazar/Çizer: David Jesus Vignolli, Archaia/BOOM!)
  • Reincarnation Stories (Yazar/Çizer: Kim Deitch, Fantagraphics)

En İyi Yeniden Basılan Grafik Roman

  • Bad Weekend (Yazar: Ed Brubaker, Çizer: Sean Phillips, Image)
  • Clyde Fans (Yazar/Çizer: Seth, Drawn & Quarterly)
  • Cover Cilt 1 (Yazar: Brian Michael Bendis, Çizer: David Mack, DC Comics/Jinxworld)
  • Glenn Ganges: The River at Night (Yazar/Çizer: Kevin Huizenga, Drawn & Quarterly)
  • LaGuardia (Yazar: Nnedi Okorafor, Çizer: Tana Ford, Berger Books/Dark Horse)
  • Rusty Brown (Yazar/Çizer: Chris Ware, Pantheon)

En İyi Uyarlama Eser

  • Giraffes on Horseback Salad: Salvador Dali, Marx Brothers and Strangest Movie Never Made (Yazar: Josh Frank, Tim Hedecker, Çizer: Manuela Pertega, Quirk Books)
  • The Giver (Yazar: Lois Lowry, Çizer: P. Craig Russell, HMH)
  • The Handmaid’s Tale: Graphic Novel (Yazar: Margaret Atwood, Uyarlayan: Renee Nault, Nan A. Talese)
  • HP Lovecraft’s At the Mountains of Madness Cilt 1&2 (Uyarlayan: Gou Tanabe, Çeviri: Zack Davisson, Dark Horse Manga)
  • The Seventh Voyage (Yazar: Stanislaw Lem, Uyarlayan: Jon Muth, Çeviri: Michael Kandel, Scholastic Graphix)
  • Snow, Glass, Apples (Yazar: Neil Gaiman, Çizer: Colleen Doran, Dark Horse Books)

Global Bir Eserin En İyi Amerika Edisyonu

  • Diabolical Summer (Yazar: Thierry Smolderen, Çizer: Alexandre Clerisse, Çeviri: Edward Gauvin, IDW)
  • Gramercy Park (Yazar: Timothée de Fombelle, Çizer: Christian Cailleaux, Çeviri: Edward Gauvin, EuroComics/IDW)
  • The House (Yazar/Çizer: Paco Roca, Çeviri: Andrea Rosenberg (Fantagraphics)
  • Maggy Garrisson, by Lewis Trondheim and Stéphane Oiry, translation byEmma Wilson (SelfMadeHero)
  • Stay (Yazar: Lewis Trondheim, Çizer: Hubert Chevillard, Çeviri: Mike Kennedy, Magnetic Press)
  • Wrath of Fantômas (Yazar: Olivier Bouquet, Çeviri: Julie Rocheleau, Çeviri: Edward Gauvin, Titan)

Asya Çıkışlı Bir Eserin En İyi Amerika Edisyonu

  • BEASTARS (Yazar/Çizer: Paru Itagaki, Çeviri: Tomo Kimura, VIZ Media)
  • Cats of the Louvre (Yazar/Çizer: Taiyo Matsumoto, Çeviri: Michael Arias, VIZ Media)
  • Grass (Yazar/Çizer: Keum Suk Gendry-Kim, Çeviri: Janet Hong, Drawn & Quarterly)
  • Magic Knight Rayearth 25. Yıl Özel Sürümü (Ekip: CLAMP, Çeviri: Melissa Tanaka, Kodansha)
  • The Poe Clan (Yazar/Çizer: Moto Hagio, Çeviri: Rachel Thorn, Fantagraphics)
  • Witch Hat Atelier (Yazar/Çizer: Kamome Shirahama, Çeviri: Stephen Kohler, Kodansha)
They Called Us Enemy – George Takei, Justin Eisinger, Steven Scott & Harmony Becker

En İyi Arşivlik Karikatür Koleksiyon Sürümü

  • Cham: Best Comic Strips and Graphic Novelettes, 1839–1862 (Yazar/Çizer: David Kunzle, University Press of Mississippi)
  • Ed Leffingwell’s Little Joe (Yazar/Çizer: Harold Gray, Kurgu: Peter Maresca & Sammy Harkham, Sunday Press Books)
  • The George Herriman Library: Krazy & Ignatz 1916–1918 (Kurgu: R.J. Casey, Fantagraphics)
  • Krazy Kat: Complete Color Sundays (Yazar/Çizer: George Herriman, Kurgu: Alexander Braun, TASCHEN)
  • Madness in Crowds: Teeming Mind of Harrison Cady (Yazar: Violet, Çizer: Denis Kitchen, Beehive Books)
  • Pogo Cilt 6: Clean as a Weasel (Yazar/Çizer: Walt Kelly, Kurgu: Mark Evanier & Eric Reynolds, Fantagraphics)

En İyi Arşivlik Çizgi Roman Koleksiyon Sürümü

  • Alay-Oop (Yazar/Çizer: William Gropper, New York Review Comics)
  • The Complete Crepax Cilt 5: American Stories (Kurgu: Kristy Valenti, Fantagraphics)
  • Jack Kirby’s Dingbat Love (Kurgu: John Morrow, Two Morrows)
  • Moonshadow: Definitive Edition (Yazar: M. DeMatteis, Çizer: Jon J Muth, George Pratt & Kent Williams, Dark Horse Books)
  • Stan Sakai’s Usagi Yojimbo: Complete Grasscutter Artist Select (Yazar/Çizer: Stan Sakai, Kurgu: Scott Dunbier, IDW)
  • That Miyoko Asagaya Feeling (Yazar/Çizer: Shinichi Abe, Çeviri: Ryan Holmberg, Kurgu: Mitsuhiro Asakawa, Black Hook Press)

En İyi Yazar

  • Bobby Curnow (Ghost Tree)
  • MK Reed & Greg Means (Penny Nichols)
  • Mariko Tamaki (Harley Quinn: Breaking Glass, Laura Dean Keeps Breaking Up with Me, Archie)
  • Lewis Trondheim (Stay, Maggy Garrisson)
  • G. Willow Wilson (Invisible Kingdom, Ms. Marvel)
  • Chip Zdarsky (White Trees, Daredevil, Spider-Man: Life Story, Afterlift)

En İyi Yazar/Çizer

  • Nina Bunjevac (Bezimena)
  • Mira Jacob (Good Talk, The Menopaus)
  • Keum Suk Gendry-Kim (Grass)
  • James Stokoe (Sobek)
  • Raina Telgemeier (Guts)
  • Tillie Walden (Are You Listening?)

En iyi Çizer/Illustrator

  • Ian Bertram (Little Bird)
  • Colleen Doran (Snow, Glass, Apples)
  • Bilquis Evely (The Dreaming)
  • Simon Gane (Ghost Tree)
  • Steve Pugh (Harley Quinn: Breaking Glass)
  • Rosemary Valero-O’Connell (Laura Dean Keeps Breaking Up with Me)

En İyi Ressam / Dijital Sanatçı

  • Didier Cassegrain (Black Water Lilies)
  • Alexandre Clarisse (Diabolical Summer)
  • David Mack (Cover)
  • Léa Mazé (Elma, A Bear’s Life Cilt 1: Great Journey)
  • Julie Rocheleau (Wrath of Fantômas)
  • Christian Ward (Invisible Kingdom)

En İyi Kapak Çizeri

  • Jen Bartel (Blackbird)
  • Francesco Francavilla (Archie, Archie 1955, Archie Vs. Predator II, Cosmo)
  • David Mack (American Gods, Fight Club 3, Cover)
  • Emma Rios (Pretty Deadly)
  • Julian Totino Tedesco (Daredevil)
  • Christian Ward (Machine Gun Wizards, Invisible Kingdom)

En İyi Renk

  • Lorena Alvarez (Hicotea)
  • Jean-Francois Beaulieu (Middlewest, Outpost Zero)
  • Matt Hollingsworth (Batman: Curse of the White Knight, Batman White Knight Presents Von Freeze, Little Bird, November)
  • Molly Mendoza (Skip)
  • Dave Stewart (Black Hammer, B.P.R.D.: Devil You Know, Hellboy and the BPRD, Gideon Falls, Silver Surfer Black, Spider-Man)

En İyi Yazı Basımı

  • Deron Bennett (Batgirl, Green Arrow, Justice League, Martian Manhunter, Canto, Assassin Nation, Excellence, To Drink and To Eat Cilt 1, Resonant)
  • Jim Campbell (Black Badge, Coda, Giant Days, Lumberjanes: The Shape of Friendship, Rocko’s Modern Afterlife, At the End of Your Tether, Blade Runner 2019, Mall, The Plot, Wasted Space)
  • Clayton Cowles (Aquaman, Batman, Batman & Outsiders, Heroes in Crisis, Superman: Up in the Sky, Superman’s Pal Jimmy Olsen, Bitter Root, Pretty Deadly, Moonstruck, Redlands, The Wicked + The Divine, Reaver, Daredevil, Ghost-Spider, Silver Surfer: Black, Superior Spider-Man, Venom)
  • Emilie Plateau (Unsung Life of Claudette Colvin)
  • Stan Sakai (Usagi Yojimbo)
  • Tillie Walden (Are You Listening?)
Blade Runner 2019 – Michael Green, Mike Johnson, Andres Guinaldo & Jim Campbell

En İyi Çizgi Roman Bazlı Editöryal İçerik

  • Comic Riffs (Michael Cavna, www.washingtonpost.com/entertainment/comics/)
  • The Comics Journal (Gary Groth, RJ Casey & Kristy Valenti)
  • Hogan’s Alley (Tom Heintjes)
  • Inks: The Journal of the Comics Studies Society (Qiana Whitted)
  • LAAB Magazine: This Was Your Life (Ronald Wimberly & Josh O’Neill)
  • Women Write About Comics (Nola Pfau & Wendy Browne, www.WomenWriteAboutComics.com)

En İyi Çizgi Roman Bazlı Kitap

  • Art of Nothing: 25 Years of Mutts and the Art of Patrick McDonnell (Abrams)
  • The Book of Weirdo (Jon B. Cooke)
  • Grunt: The Art and Unpublished Comics of James Stokoe (Dark Horse)
  • Logo a Gogo: Branding Pop Culture (Rian Hughes)
  • Making Comics (Lynda Barry)
  • Screwball! Cartoonists Who Made the Funnies Funny (Paul Tumey)

En İyi Akademik İçerik

  • Art of Pere Joan: Space, Landscape & Comics Form (Benjamin Fraser, University of Texas Press)
  • The Comics of Rutu Modan: War, Love & Secrets (Kevin Haworth, University Press of Mississippi)
  • EC Comics: Race, Shock, and Social Protest (Qiana Whitted, Rutgers University Press)
  • Peanuts Papers: Writers & Cartoonists on Charlie Brown, Snoopy & the Gang, and the Meaning of Life (Andrew Blauner, Library of America)
  • Producing Mass Entertainment: Serial Life of the Yellow Kid (Christina Meyer, Ohio State University Press)
  • Women’s Manga in Asia and Beyond: Uniting Different Cultures & Identities (Fusami Ogi, Palgrave Macmillan)

En İyi Tasarım

  • Grunt: Art and Unpublished Comics of James Stokoe (Ethan Kimberling, Dark Horse)
  • Krazy Kat: The Complete Color Sundays (George Herriman & Anna-Tina Kessler, TASCHEN)
  • Logo a Gogo (Rian Hughes, Korero Presss)
  • Madness in Crowds: Teeming Mind of Harrison Cady (Paul Kopple & Alex Bruce, Beehive Books)
  • Making Comics (Lynda Barry, Drawn & Quarterly)
  • Rusty Brown (Chris Ware, Pantheon)

En İyi Dijital Çizgi Roman

  • Afterlift (Yazar: Chip Zdarsky, Çizer: Jason Loo, ComiXology)
  • Black Water Lilies (Yazar/Çizer: Michel Bussi, Uyarlayan: Frédéric Duval & Didier Cassegrain, Çeviri: Edward Gauvin, Europe Comics)
  • Colored: Unsung Life of Claudette Colvin (Yazar/Çizer: Tania de Montaigne, Uyarlayan: Emilie Plateau, Çeviri: Montana Kane, Europe Comics)
  • Elma, A Bear’s Life Cilt 1: The Great Journey (Yazar: Ingrid Chabbert, Çizer: Léa Mazé, Çeviri: Jenny Aufiery, Europe Comics)
  • Mare Internum (Yazar/Çizer: Der-shing Helmer, ComiXology)
  • Tales from Behind the Window (Yazar/Çizer: Edanur Kuntman, Çeviri: Cem Ulgen, Europe Comics)

En İyi İnternet Çizgi Romanı

Kaynak: San Diego Comic-Con

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s